Днес е Международния ден на хората с увреждания. В чест на това от Спешъл Олимпикс България организира прекрасно събитие в Музея на спорта. Изказаха благодарности и връчи награди някои от своите партньори за добрата работа през годината. А 2014-та бе доста успешна за тях. Националният директор за България Христо Христозов успя да обедини за каузата си няколко министерства – ММС, МЗ, МТСП…предполагам работи и с МОН. Като добавим президентската институция, различни спортни федерации и клубове, БФС, общини..Уницеф, спонсори…
Ако търсим мениджърски подход в управлението на социалните (а и не само социалните) политики в държавата, то той трябва да бъде матричен. За матричната управленска структура са характерни две неща. От една страна задачите и процесите се развиват едновременно вертикално (да кажем по отдели/ресори) и хоризонтално (да кажем по проекти/задачи). За реализирането на един проект са нужни ресурсите от няколко отдела. Другата специфика, е че трябва много добра комуникация между отделите, а проджект мениджъра трябва да балансира между интересите и спецификите на всички замесени отдели и техните ръководители.
Защо Ви занимавам с основи на мениджмънта?
Защото има твърде много теми в моя ресор, които не можем да разрешим сами в Министерството на младежта и спорта. Обикновено се налага комуникация с поне още две-три министерства, разбира се общини, НПО сектор и т.н. Всеки ще Ви каже, че това е трудно. И аз няма да отрека. Но днес се убедих, че когато някой влага достатъчно енергия и ентусиазъм се получава добре.
Освен награди за добре свършената работа, от Спешъл Олимпикс България представиха и част от резултатите от национално проучване за отношението на обществото към спорта за хора с увреждания. Резултатите никак не ми харесаха. Според данните – 33% от родителите не желаят децата им да си играят със свои връстници, които имат увреждания. А цели 70% са убедени,че децата с увреждания не могат да спортуват….тъжно. А всъщност те ни носят толкова медали
Малко по-горе сте видели Ангел от Карнобат, който ми подари реплика на негова уникална картина. Тя бе избрана сред творбите на над 120 български деца и попадна в каталога на британската аукционна къща Кристис. След това бе закупена от кметството на Антверпен и в момента оригиналът е там. За мен остава приятната задача да намеря достойно място в сградата на ММС за този подарък.